Piotr Anderszewski – Bach
English Suites

In de tijd dat er geen online sheet music libraries bestonden en dat alle pianomuziek nog geschreven moest worden, was de plaatselijke ‘clavier’-docent aangewezen op de schaarse bladmuziek in zijn directe omgeving en zijn eigen creativiteit. Zo ook Bach. Hij kopieerde – met de hand uiteraard – veel werken van tijdgenoten. Anderen schreven zijn muziek over, gelukkig, anders hadden onder meer deze suites het nooit overleefd.
Veel muziek – die we nu omschrijven als ‘met typisch barokke kenmerken’ en ‘waarin Franse, Italiaanse en Duitse muziekstijlen worden gecombineerd’ of ook ‘van een diepgaande eenvoud’ – was geschreven als etudes, die de onderwijsmethode van de componist moesten vergezellen. Zo ook de zes Englische Suites BWV 806-811, die Bach door beginnende klavecimbelstudenten liet studeren. Net als de twee- en driestemmige inventies. De precieze datum en aanleiding van deze set geschakelde dansen is niet te achterhalen. Zelfs het bijvoeglijke ‘Englische’ is obscuur: een Engelse stijl is niet aan de orde en in Engeland is Bach nooit geweest. De Londense – Johann Christian – Bach bezat een handgeschreven kopie van de suites, die vermeldt “voor de Engelsen”, en de Bachbiograaf Forkel vermeldt dat ze waren gecomponeerd voor een hooggeplaatste Engelsman. Dit laatste is niet te verifiëren en de vermelding op de kopie is een mager argument. Mogelijk verwoordt ze de reden waarom die kopie is vervaardigd.
Anderszewsky’s keuze om het programma met de derde suite aan te vangen is begrijpelijk: die grijpt je meteen bij de kladden, zeker in het tempo dat wordt gehanteerd. Verder blijft hij gedurende de hele plaat de eens gekozen tempi trouw. Hij laat de discant zingen over fluwelen bassen en is subtiel in de versieringen. In de documentaire Piotr Anderszewski, Unquiet Traveller geeft hij toe dat hij soms onderhevig is aan heftige innerlijke conflicten. Daarvan is in deze uitvoering niets te merken: hij presenteert een uiterst galante en evenwichtige Bach.
Tracklisting Piotr Anderszewski – Bach – English Suites:
- Prélude from: English Suite No. 3 in G minor BWV 808
- Allemande from: English Suite No. 3 in G minor BWV 808
- Courante from: English Suite No. 3 in G minor BWV 808
- Sarabande from: English Suite No. 3 in G minor BWV 808
- Les agréments de la même Sarabande from: English Suite No. 3 in G minor BWV 808
- Gavotte alternativement from: English Suite No. 3 in G minor BWV 808
- Gavotte II ou la Musette from: English Suite No. 3 in G minor BWV 808
- Gigue from: English Suite No. 3 in G minor BWV 808
- Prélude from: English Suite No. 1 in A major BWV 806
- Allemande from: English Suite No. 1 in A major BWV 806
- Courante I from: English Suite No. 1 in A major BWV 806
- Courante II from: English Suite No. 1 in A major BWV 806
- Courante précédent avec basse simple from: English Suite No. 1 in A major BWV 806
- Sarabande from: English Suite No. 1 in A major BWV 806
- Bourrée I from: English Suite No. 1 in A major BWV 806
- Bourrée II from: English Suite No. 1 in A major BWV 806
- Gigue from: English Suite No. 1 in A major BWV 806
- Prélude from: English Suite No. 5 in E minor BWV 810
- Allemande from: English Suite No. 5 in E minor BWV 810
- Courante from: English Suite No. 5 in E minor BWV 810
- Sarabande from: English Suite No. 5 in E minor BWV 810
- Passepied I en Rondeau from: English Suite No. 5 in E minor BWV 810
- Passepied II from: English Suite No. 5 in E minor BWV 810
- Gigue from: English Suite No. 5 in E minor BWV 810